Evliliklerde Cinselliği Yeniden Canlandırmak

Birkaç yıl birlikte yaşadıktan sonra kişinin, sevdiği partnerini daha az arzulaması normal gibi görünmektedir. Bu çoğu zaman sevgi eksikliğinin işareti değildir. Sevgi şekli ilk günlerdeki yoğun tutkudan sevecen bir ilgiye dönüşür. Birçok çift bunu kabul eder. Ancak bazen partnerlerden biri fazlasını ister ve bunu kendine dert eder. Ne mutlu ki cinselliklerini yeniden keşfetmek için çiftlerin uygulayabileceği davranış terapisi programları mevcut.

Birgül ve Galip 12 yıldır mutlu bir şekilde evliydi. Galip sigorta temsilcisi olarak çalışıyordu, Birgül de ev hanımıydı ve yarı zamanlı olarak muhasebeci olarak çalışıyordu. Günlük hayatları rutin olmuştu, ama çift bunu seviyordu. Ancak zayıf bir nokta vardı – seks yapma sıklığı son senelerde azalmıştı. Bu kısa bir süre önce, Galip bir bayan mesai arkadaşını çekici bulduğunu fark ettiği zaman sorun haline gelmişti.

Bu mesai arkadaşı kendisini baştan çıkarmak için kesinlikle bir şey yapmadığından bu arzusunun, cinsel sıkıntıya dayandığına karar verdi; evde az seks yaşanması, onun başka bir şeye özlem duymasına neden oldu. Evliliği genel anlamda iyi gittiğinden bu sorunu karısıyla paylaştı. Bir terapiste gitmeye karar verdiler. Terapide Galip ve Birgül bir şeyler değiştirmek için her şeyi yapmaya hazır olduklarını gösterdiler. Ancak neyle başlayacaklardı? Birçok çiftin cinsel örneklere tabi olduğunu – hem de cinsel ilişkilerinin henüz ilk altı ila on iki ayı içerisinde – öğrendiklerinde bu onlar için hem teselli edici hem de şaşırtıcı olmuştu, çünkü Galip’i tatmin etmeyen nokta tam da bu seks rutiniydi.

Çiftin diğer hayat unsurları hakkındaki sohbet hem terapiste hem de çifte, ikisinin yeni şeyleri genelde ne kadar az yaşadıklarını fark ettirdi – akşamları neredeyse hiç dışarı çıkmıyorlardı, arkadaşlarını ziyaret etmek veya sinemaya gitmek yerine evde televizyon seyretmeyi ve evde yemek yemeyi tercih ediyorlardı. Bu evliliğin bir değişikliğe ihtiyaç duyduğu sonucuna birlikte vardılar. Çift, mahremiyeti yeniden öğrenmek zorundaydı ve birlikte daha fazla aktivite yapmalıydı. Kendilerini evden dışarı çıkaran ve birlikte yapacakları eğlenceli bir proje bulmaları, bir evlilik uyum programını izlemeleri ve seksi, bir egzersizle yeniden öğrenmeleri tavsiye edildi kendilerine. İlginçtir ki evlilik uyum programının en başarılı olanının olduğunu anlattılar, çünkü hassas duyguları canlandırmıştı ve taze âşıklar olarak nasıl olduklarını kendilerine hatırlatmıştı.

Evlilik uyum programı için birlikte eski anılarınızı hatırlayıp hazzını yaşayın:
· İlk randevularınız
· İlk romantik duygularınız
· İlk kez karşılaştığınızda partnerinizde sizi çeken şeyin ne olduğu
· İlk haftalarda onda sevdiğiniz şey
Günde en az üç kere partneriniz hakkında olumlu bir şey söylemelisiniz – evlilik hayatınızın sonuna kadar!
Sekse anlam kazandıran küçük şeylere yoğunlaşmayı öneriyoruz. Bunlar gibi:
· Sekste partnerinizin ruh hallerine dikkat ediniz.
· Mahremiyet için kendinize vakit ayırın.
· Partnerinizin vücuduna en iyisi duyumsal bir masaj şeklinde daha fazla sevgi dolu uyarım veriniz.

Kaynak: Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı – Dr. A. Cem Keçe

Yorum Alanı