Erkeklerde Erken/Denetimsiz Boşalma

Erkeklerin Korkulu Rüyası Denetimsiz/Erken Boşalma

Erken boşalma, denetimsiz boşalma, istemsiz boşalma, kontrolsüz boşalma olarak adlandırabileceğimiz erkek cinsel problemi, günümüz erkeklerinin en sık karşılaştığı cinsel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısa bir tanım yapacak olursa sürekli olarak ve yineleyici bir biçimde, çok az bir uyarılma ile ve kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez veya hemen sonra boşalmanın olması şeklinde tanımlayabiliriz.

Normal bir koşulda uyarıldıktan sonra yaşanması gereken ve çiftin bir süre ilişkide kalma süreci olan plato denetimsiz/erken boşalan erkeklerde mevcut değildir.

Denetimsiz yada erken boşalmanın yaş, cinsel birleşme sıklığı, partner özellikleri, ön sevişme süresi, ortam uyarıcılığı ve kilo problemi ile ilgili bağlantıları olabilmektedir. Kişinin, aile yaşam öyküsü, ilk cinsel fantezileri, ilk cinsel deneyimi, çocukluk ve ergenlik dönemi öyküleri cinsel terapi öncesinde alınması en önemli bilgilerdir.

Denetimsiz/erken boşalan bir erkek “değersizlik, yetersizlik, endişe, korku, kaygı” duyguları yaşarken; zihninde “başaramayacağım, korktuğum başıma gelecek, kontrol edemeyeceğim” düşünceleri geçer. Bu duygu ve düşüncede olan bir erkek cinsel birliktelik davranışından da uzaklaşabilir. Duygu,düşünce ve davranışları olumlu olmayan bir erkeğin benlik algısı ve saygısı da düşebilir, ilerleyen süreçte de cinsel isteksizlik duyması muhtemeldir.

Erken/denetimsiz boşalmanın aile yaşamına etkisine de değinecek olursam; iletişim problemi, güven problemi, sevgi eksikliği, öfke problemi ve bunlara da eklenebilecek bir çok problem ile “çift sorunlarımız var” denilerek tarafımıza başvuruları görülmektedir. Yapılan çift ve aile terapilerinde ise temel problemin erken/denetimsiz boşalma olduğu ortaya çıkabilmektedir.

Bunlara ek olarak denetimsiz/erken boşalma sorunu olan erkeklerin partnerlerinde de ikincil sorun olarak cinsel ilgi ve istek azalması yada orgazm bozukluklarının ortaya çıkması şaşırtıcı değildir.

Erken boşalmanın erkek ve partneri üzerinde etkilerine bakarsak, erkek kötü kontrol, stres ve tatminsizlik yaşarken; partneri ise kesintili birleşme, stres ve tatminsizlik yaşayarak arzu edilen cinselliği keyifli ve mutlu olarak yaşayamamaktadırlar.

Erken/denetimsiz boşalma en sık görülen cinsel işlev bozuklukları arasında olup, toplumda görülme sıklığı CİSED’in yaptığı çalışmalarda %70 oranındadır. Erken boşalma daha önce belirtmiş olduğum aile problemlerine ek olarak erkekte sertleşme sorunlarını ve cinsel isteksizliği de beraberinde getirmektedir.

Erken boşalmaya bir çok neden etki etmektedir. Özgüven eksikliğinden, psikoseksüel beceri eksikliğine; bilinçdışı çatışmalara bağlı sebeplerden, ilaçların yan etkisine kadar birçok nedeni erken boşalmaya sebep gösterebiliriz. İlerleyen yazılarımda bu nedenlere daha geniş yer vereceğim.

Son olarak 10 yıllık erken boşalma sorunu olan bir danışanımın öyküsüyle bitirmek istiyorum. 10 yıl önce görücü usulüyle evlenen Zeki Bey, 2 çocuk sahibidir. “Boşanmanın eşiğindeyiz, anlaşamıyoruz” sorunuyla bana gelen bu çiftin asıl problemlerinin Zeki Bey’in 10 yıldır devam eden erken boşalması olarak anlaşılması uzun sürmedi. Zeki Bey ile yapılan bireysel görüşmelerde çocukluk ve ergenlik döneminin detaylarına baktığımızda, cinselliğin ayıp, günah olarak nitelendirildiği, baskıcı bir aile yapısında geçtiğini; arzu, istek ve duygularını hep bastırdığını hatta 17 yaşındaki ilk mastürbasyon deneyiminin ardından yoğun bir suçluluk ve utanç duygusu yaşadığını görüşmelerde dile getirmiştir. Bu yaşanılan erken/denetimsiz boşalma sorununun evliliklerinin sorunu olabileceği görüşmelere gelene kadar zihinlerine hiç gelmemişti. Yazımda belirtmiş olduğum partnerde meydana ikincil sorunlarda bu ailemizde ortaya çıkmaktaydı. Yani eşinin cinsel ilgisinin azalması ve isteksizliğinin artması, kendisinin “başaramayacağım, yine erken boşalacağım” düşünceleri ile cinselliği yaşayamayan bir çift haline gelmeleri kaçınılmazdı. Bu ailemizle devam eden yoğun bireysel ve cinsel terapi seanslarımız sonucunda çiftimizin mutlu ve huzurlu bir cinsel yaşama kavuşması; belki de bir ailenin bir arada kalmasına sebep oldu.

Unutmayın Mutlu Cinsellik Sizin Hakkınız..

Klinik Psikolog Sabri ÇAKAR
sabricakar@morita.com.tr
0224 247 67 17 – 05423407980
İhsaniye Mah. Kartallar Sok. No:4/B Kat:3 Nilüfer/BURSA

Not: sabricakar@morita.com.tr adresine gönderilen tüm mailler gizlilik ilkesine bağlı kalınarak sadece Klinik Psikolog & Cinsel Terapist Sabri ÇAKAR tarafından cevaplandırılmaktadır.

Yorum Alanı